Reklam
Reklam
TS Medya - 20 Temmuz 2019, Cumartesi

Trump her ülkeden 1 Türkiye’den ise 2 isimle görüştü!

17 Kasım 2016
699 kez görüntülendi

Trump her ülkeden 1 Türkiye’den ise 2 isimle görüştü!
Reklam

ABD seçimlerinin kazanarak Başkan seçilen Donald Trump, her ülkeden bir üst düzey yetkili ya da lider ile görüşürken Türkiye’den hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Başbakan Yıldırım ile görüştü.

ABD seçimlerinin ardından, Trump’ın geçiş ekibi, Trump ya da Yardımcısı Mike Pence  ile görüşen isimlerin listesini yayımladı. AFP’de yer alan habere göre, donalp Trump‘ın ABD’deki başkanlık seçimlerini kazandıktan sonra dünya genelinde görüştüğü 29 lider ya da üst düzey yetkilinin bulunduğu listede, Türkiye’den 2 isimle görüşmüş olması dikkat çekiyor.

ADECE TÜRKİYE’DEN 2 İSİMLE GÖRÜŞME YAPILMIŞ

Her ülkeden birer isme yer verirken   sadece Türkiyeden 2 lidere yer vermesi dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım.

Trump ya da Pence’in şu ana kadar konuştuğu isimler ise şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan
Başbakan Binali Yıldırım
Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri
Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull
British Prime Minister Theresa May
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi
Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen
Almanya Başbakanı Angela Merkel
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande
Hindistan Başbakanı Narendra Modi
İrlanda Başbakanı Enda Kenny
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
İtalya Başbakanı Matteo Renzi
Japonya Başbakanı Şinzo Abe
Ürdün Kralı 2′nci Abdullah
Lübnan Başbakanı Saad el Hariri
Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto
Yeni Zelanda Başbakanı John Key
Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad el Sani
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Suudi Arabistan Kralı Selman
Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-Hye
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko
BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid el Nahyan
Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun

Trump her ülkeden 1 Türkiye'den ise 2 isimle görüştü

TRUMP DÜNYA LİDERLERİ İLE GÖRÜŞÜYOR

Trump dünya liderleri ile görüşmelerini sürdürmeye devam ediyor. Donald Trump dün akşam da Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen ile 10 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmeden sonra, Donald Trump’ı Başkan seçilmesinden dolayı tebrik ettiğini belirten Danimarka Başbakanı Rasmussen Donald Trump’ın kendisini Washington’a davet ettiğini belirtti.

Donald Trump ile görüşen ilk İskandinavya ülkesi lideri olan Rasmussen ABD’deki başkanlık seçimleri

kampanyası sırasında ve seçim sonrasında başkan adayları ile ilgili verdiği demeçlerde sürekli diplomatik bir dil kullanmıştı.

Rasmussen görüşme ile ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında ‘‘Trump ile yapıcı bir görüşme yaptık. Danimarka’nın onlarca yıldır ABD’nin güvenilir bir müttefiki olduğunu vurguladım. Daha güvenli bir dünya için verilen savaşta Amerikalı dostlarımızla omuz omuza duruyoruz” dedi.

Donald Trump daha önce de Fransa Devlet Başkanı Francois Hollande,Rusya Devlet Başkanı Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile de telefonla görüşmüştü.Trump ilk olarak Japonya Başbakanı ile bir araya gelecekBu arada Donald Trump’ın ilk olarak Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile biraraya gelmesi bekleniyor.

Cuma günü Peru’da başlayacak olan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi öncesinde Perşembe günü Donald Trump ile biraraya gelmesi beklenen Japonya Başbakanı Abe’nin görüşmede Trump’ı Trans-Pasifik Ticaret Anlaşması, TPP’ye karşı çekincelerikonusunda ikna etmeye çalışacağı belirtiliyor. Abe’nin görüşmede güvenlik işbirliği sorunlarını da gündeme getirmesi bekleniyor. Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada Japonya ve Güney Kore’nin, ABD askerlerinin bu ülkelerde bulunmalarının getirdiği masraflara daha fazla katılmaları gerektiğini belirtmişti. Japonya bu açıklamaya tepki göstermiş, ülkenin hali hazırda masrafların büyük bir kısmını üstlendiğini, ayrıca ABD’nin bölgede güç bulundurmasının kendisi için de stratejik önemde olduğunu açıklamıştı.

ERDOĞAN, TRUMP ALEYHTARI GÖSTERİLERİ ELEŞTİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Belarus’a yaptığı günübirlik resmi gezisinden dönerken uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerle sohbetinde Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçiminde kazandığı zaferi değerlendirmişti. Erdoğan, “Trump aleyhtarı gösterilerin kaybedenler arasındaki bazı kesimlerin hazımsızlığının göstergesi olduğuna inanıyorum” dedi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

ERDOĞAN: TRUMP’I DAVET ETTİM

Erdoğan, “Trump’ın ABD Başkanlığı’na seçilmesiyle birlikte ilişkilerimizin seyri konusunda öngörünüz nedir?” sorusuna ise şööyle yanıt vermişti:

“İlk akşam kendisini telefonla arayarak tebrik ettim. Kendisi başkanlık görevini 20 Ocak 2017’de devralacak. İmkan olursa, o tarihten önce de görüşmemiz söz konusu olabilir. Telefonda, karşılıklı olarak, en kısa sürede görüşmekten memnuniyet duyacağımızı ifade ettik. Türkiye’nin yurtdışına yapacağı ilk seyahatlerden biri olmasından memnuniyet duyacağımızı belirttim. Kendileri de olumlu bir yaklaşım sergilediler.”

k.mynet

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz